2011.10.27. 00:54
A mesehősök is felnőnek
Tegnapdélután tartották a Ludas Mátyás címet viselő zenés, színpadi játék előbemutatóját a Gárdonyi Géza Színházban. Ebben a történetben Matyi már felnőtt és ugyan sok mesterséget kitanult, mégis a színpadon érzi jól magát.
Az Éry-Kovács András rendezte mű leginkább a fiatalabb korosztálynak való. Bár ha nem ismerkednek meg a történettel az ismertető füzetből is, talán nem elég nyilvánvaló a 7-13 éves gyerekeknek, hogy ez nem az eredeti Ludas Matyi történet.
A díszlet egyszerű, színes, részben a képzeletünkre bízzák annak elképzelését. Kissé kiábrándító, hogy többször is láthatjuk a díszletelemeket mozgató embereket. A jelmezeket jól válogatták. Például ott a libákat alakító színésznők sárga harisnyája és tornacipője, amik végigkísérik a darabot, aranyosak. De vajon Döbrögi uraság nyakkendőjének miért látjuk végig a visszáját?
A főszerepet Endrédy Gábor játssza, aki nemrég szerződött a színházhoz (ahogy a libákat játszó művésznők is), ebben a darabban láthatjuk itt először. Azt írták róla kellemes bariton hangja van, ez így igaz. Talán épp ezért nem illett kicsit hozzá Mátyás karaktere, annak ellenére, hogy jól megformálta azt. Úgy tűnt a hangját nem eresztette vagy ereszthette el eléggé, pedig sokkal több van benne, mint amennyit láthattak a nézők. Talán egy következő darabban többet is megmutathat majd belőle.
Két felvonásban játsszák, így szünetekkel 2 órás a darab. Ez alatt a színészek többször is kapcsolatot teremtenek a közönséggel. Van hogy katonák járkálnak a sorok mellett föl-le, vagy épp Mátyás rohan ki Galibával mellettünk a nézőtérről. És még egy meglepetés, közönségbuzdító színész is megbújik közöttünk.
Az első felvonásban talán kicsit pörgősebb, a másodikban kicsit sok volt már Döbrögi jajgatása, miközben az ágyat nyomta Mátyás első visszavágójától.
A felcsendülő számok nem voltak igazán fülbemászóak. Egyik-másik egész kellemes volt ugyan, de ha már zenés darab, kicsit többet, jobbat várt volna az ember.
Végeredményben egy kellemes, egyszer megnézhető darabot kaptunk. Viszont lehetne rajta csiszolni, nem adta a teljesség érzését.
Ennek a szerdai előadás különlegessége egyébként az volt, hogy a színház 100 nehéz anyagi helyzetű kisdiákot hívott meg, akik az előadás után találkozhattak a színészekkel is.
További szereplők:
Színpad-Mester: Tunyogi Péter
Döbrögi: Szívós Győző
Ispán-Goló: Várhelyi Dénes
Anya: Dimanopulu Afrodité
Árus: Balogh András, Nánási Ágnes
Ácsmester: Balogh András
Őr: Balogh András
Örzse: Nánási Ágnes
Rendező: Éry-Kovács András
Játéktér: Éry-Kovács András
Jelmeztervező: Pilinyi Márta
Zene: Éry-Kovács András
Szcenikus: Bényei Miklós
Koreográfus: Pintér Ágota Lotti
Zenei vezető: Nagy Zoltán
Hangszerelte: Kátai László
Ügyelő: Hódosi Ildikó
Súgó: Tóth-Pető Orsolya
Rendezőasszisztens: Ivády Erika
Király Éva
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.